Vijesti iz svijeta
ponedjeljak, 21 Mart 2022 00:00

Portugalska ostrva pogodilo 90 zemljotresa za 24 sata

Ocijeni...
(0 glasova)

vulkanVuklan Urzelina na Sao Jorgeu posljednji put je izbacivao lavu 1808. godine, a Civilna zaštita Azora je zatražila mišljenja eksperata iz regionalnog centra za nadgledanje aktivnosti vulkana

Vlasti na portugalskim Azorskim ostrvima su na dodatnom oprezu, nakon što je 90 manjih zemljotresa pogodilo ostrvo Sao Jorge u Atlantskom okeanu za 24 sata, iako nema prijava o šteti.

Vuklan Urzelina na Sao Jorgeu posljednji put je izbacivao lavu 1808. godine, a Civilna zaštita Azora je zatražila mišljenja eksperata iz regionalnog centra za nadgledanje aktivnosti vulkana, prenosi Tanjug.

Civilna zaštita je dodala da je kontaktirala gradonačelnika i vatrogasce, zamolivši ih da budu u stanju pripravnosti i pomognu narodu tog ostrva ako bude potrebno.
Zemljotresi jačine 1,9 do 3,3

Seizmička aktivnost počela je u subotu poslijepodne, ali su lokalne vlasti apelovale na stanovništvo da ostane smireno, da prate informacije i preporuke.

Zemljotresi su bili jačine od 1,9 do 3,3 stepena po Rihteru.

Na Sao Jorge ostrvu, jednom od devet ostrva koji su dio Azora, živi oko 8.200 ljudi.

(Agencije)

Procitano 917 puta

S5 Box